top of page

Czarna soczewica w pomidorowym sosie



Kiedy Asia poprosiła mnie, żebym napisał serię postów obiadowych, początkowo się zbuntowałem, twierdząc, że nie będę pisał kolejny raz o kuchni Pięciu Przemian (Smaków). Po jakimś czasie uznałem jednak, że właściwie dlaczego nie? Nie każdy z Was musiał mieć okazję przeczytania poprzedniego posta w tym temacie. Poza tym, każdego dnia stopniowo się zmieniamy, więc dzisiejszy tekst będzie zupełnie inny niż poprzedni.

Co to takiego kuchnia Pięciu Przemian? To starożytna azjatycka filozofia, zgodnie z którą potrawy przygotowuje się, dodając składniki w określonej kolejności. Każde warzywo, przyprawa czy zboże należy do jednej z pięciu przemian (smaków). Ich połączenie daje nam pełnię smaku i wartości odżywczych.


I to nie koniec korzyści z gotowania w taki sposób. Dodawanie składników z uwzględnieniem ich rodzaju pozwala nam ćwiczyć uważność w kuchni, a gotowanie staje się przyjemnością (a przynajmniej przestaje być przykrym obowiązkiem).

W tym daniu podajemy instrukcję postępowania dla określonych składników. Jeśli chcecie skomponować swoje własne danie, na pewno znajdziecie w Internecie tabelę z podziałem warzyw, zbóż itd. na poszczególne przemiany.

Na dzisiejszy obiad (kolację lub śniadanie) proponujemy Wam danie łączące jedne z naszych ulubionych składników: czarną soczewicę i pomidorową passatę. Są one jednocześnie swoimi przeciwieństwami, jak i dopełnieniem. Soczewica jest czarna, chrupka i ma orzechowy posmak. Passata jest kremowa, rozpływa się w ustach i przywodzi na myśl świeży posmak pomidorów. Przyznajcie, że to całkiem udana para. Po dodaniu warzyw i przypraw (czyli uzupełnieniu potrawy o brakujące przemiany-smaki) danie zyskuje pełny smak i niezwykły aromat.

A ile w tym wartości odżywczych! Soczewica w pomidorowym sosie to dobre danie dla wegetarian i wegan, którzy chcą zadbać o zwiększenie zawartości białka w swoich posiłkach. Ponadto, potrawa ta zawiera bardzo dużo witaminy E, która ma wpływ na jędrność skóry. W proponowanym obiedzie znajdziemy też mnóstwo błonnika, który nie tylko ułatwia trawienie, ale i daje uczucie sytości, pomagając tym samym w odchudzaniu.

Jeśli stosujecie tradycyjną dietę i chcielibyście nieco ją zmodyfikować, zacznijcie od tego dania. Będziecie zaskoczeni, jak smaczna może być potrawa, w której dominują pełne składników odżywczych warzywa.

PRZEPIS W WERSJI PDF ZNAJDZIECIE TUTAJ.

Składniki


na 2 porcje

Gwiazdki przy składnikach odwołują do dodatkowych informacji, pozwalających wybrać właściwe produkty.

1,5 litra wody

130 g czarnej soczewicy*, namoczonej przez noc

2 marchewki*, 200 g

1 duży ziemniak*, 130 g

2 cebule*, 150 g

kilka ząbków czosnku*

½ łyżeczki oregano

1 łyżeczka czosnku niedźwiedziego

¼ łyżeczki mielonego pieprzu czarnego

¼ łyżeczki majeranku

¼ łyżeczki lubczyku

½ łyżeczki soli** lub 1 łyżka domowej bazy warzywnej

kilka gałązek natki pietruszki

250 ml domowego przecieru pomidorowego lub ekologicznej passaty pomidorowej

Wykonanie

  1. Wodę zagotować i wrzucić do niej posiekane: marchewkę i ziemniaka. Gotować przez co najmniej 1 minutę.

  2. Dodać posiekaną cebulę, posiekany czosnek, oregano, czosnek niedźwiedzi, majeranek, lubczyk oraz czarny pieprz. Gotować przez co najmniej 1 minutę.

  3. Dodać czarną soczewicę oraz sól lub bazę warzywną. Gotować przez co najmniej 1 minutę.

  4. Dodać posiekaną natkę pietruszki. Gotować przez co najmniej 1 minutę.

  5. Dodać przecier pomidorowy.

  6. Zagotować, zmniejszyć ogień do minimum i gotować przez 20 minut lub do momentu, aż warzywa będą miękkie.

Wskazówki

* warzywa: im lepsza będzie jakość składników, tym danie okaże się smaczniejsze; warto zadbać o warzywa bio lub od znajomego rolnika

** sól: my używamy soli himalajskiej, ale możecie użyć innej zdrowej soli – podobno stosunkowo mało szkodliwa jest również kłodawska; należy unikać soli jodowanej z dwóch powodów: (1) jod dodaje się w drodze chemicznych procesów, (2) nadmiar jodu wpływa niekorzystnie na układ hormonalny (m.in. może stać się przyczyną zapalenia tarczycy)

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page