top of page

Cała prawda o lodach naturalnych



Większość z nas kojarzy lody jedynie z możliwością słodkiego ochłodzenia się w ciepły dzień, z wakacjami nad morzem czy też z powstającymi ostatnio lodziarniami naturalnymi. A może chcielibyście poznać kilka ciekawych faktów o tym smacznym deserze, np. skąd pochodzi, jaki smak zapoczątkował tradycję podawania go oraz czy jest w stanie dostarczyć nam składników odżywczych? Warto również dowiedzieć się, czy „lody naturalne” są rzeczywiście… naturalne. A dla kulinarnych mistrzów podajemy przepis na domowe lody, które biją na głowę produkty wszystkich lodziarni świata.


Historia w chłodnej odsłonie


Nie tylko współczesny człowiek ma czasem ochotę na orzeźwienie w gorący letni dzień. Lody znano już podobno w Chinach… 5000 lat temu! Początkowo deser ten przygotowywano w formie sorbetu, na który składały się: kruszony lód, sok owocowy i mleko. Z czasem receptura zmieniła się i do wytwarzania lodów zaczęto używać fermentowanego mleka z przyprawami, a następnie kremu mleczno-jajecznego, który schładzano poprzez umieszczenie go w śniegu. Lodami cieszyli się również starożytni Grecy. Używali oni śniegu z samego Olimpu, wykorzystując również sok owocowy, miód i wino.


Współczesna historia lodów europejskich ma korzenie azjatyckie – w XIII wieku Marco Polo wykradł przepis na lody z ówczesnych Chin i przekazał go weneckim cukiernikom. Pierwszym produkowanym smakiem był śmietankowy (do dziś popularny we Włoszech).


Przez bardzo długi czas smakowanie tego zimnego deseru było przywilejem elit. Pierwsza lodziarnia dla większego grona osób uprzywilejowanych powstała we Francji. Paryscy cukiernicy wpadli na pomysł, by wzbogacać lody o dodatki smakowe.


Natomiast produkcja lodów na masową skalę rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych. Tam też, na początku XX wieku, stworzono i opatentowano rożki waflowe (sam wafelek powstał już w 1860 roku). Do Polski lody trafiły w połowie ubiegłego wieku.


Czy lody mają wartości odżywcze?


Produkty przygotowane z naturalnych i dobrej jakości składników zawsze będą zawierały witaminy i minerały, które mogą sprzyjać naszemu zdrowiu. Jednak to, jakie składniki odżywcze trafią do naszego organizmu wraz z lodami, zależy od rodzaju i smaku tych ostatnich.


Przykładowo, lody wegańskie (przepis podajemy poniżej) mają korzystny wpływ na funkcje układu nerwowego (m.in. na pamięć i koncentrację) z uwagi na dużą zawartość manganu, magnezu i witamin z grupy B. Cynk i selen przyspieszają przemianę materii, wspomagając odchudzanie. Deser ten zawiera również dużo błonnika, który wspomaga trawienie i daje uczucie sytości.


Z kolei, tradycyjne lody złożone ze śmietanki i jajek są źródłem pełnowartościowego białka, witamin A, D, E i K oraz minerałów takich jak potas, wapń, żelazo i cynk. Dzięki tym wszystkim składnikom spożywanie lodów sprzyja zdrowiu skóry, kości i układu nerwowego. Wspomaga również przemianę materii, więc sprzyja odchudzaniu – oczywiście tylko w przypadku, gdy do deseru nie dodamy cukru i zbyt dużej ilości innych słodzików (takich jak miód) oraz będziemy się nim raczyć z umiarem.




Cała prawda o lodach naturalnych


W ostatnich latach doświadczyliśmy gwałtownego rozmnożenia „naturalnych lodziarni”, „lodów rzemieślniczych”, „manufaktur lodów naturalnych” itp. Jak wiele wspólnego z naturą mają te miejsca? Odpowiedź Wam się nie spodoba.


Większość tego typu lodziarni przygotowuje swoje produkty z gotowych mieszanek, które należy zmieszać z mlekiem. Lody smakowe (truskawkowe, pistacjowe, słony karmel, kawa z mlekiem, czekolada itd.) uzyskuje się poprzez dodanie odpowiedniej pasty. Zarówno mieszanki służące przygotowaniu bazy, jak i wspomniane smakowe uzupełnienia zawierają stabilizatory, emulgatory i konserwanty. Lodziarnie mogą korzystać z produktów o bardziej naturalnym składzie, ale rzadko się na to decydują, ze względu na koszty. Poza tym, te „czystsze” mieszanki nadal nie są w pełni zdrowe, a każda z nich zawiera biały cukier.


Jeśli nie przeszkadzają Wam te wszystkie dodatki, to śmiało korzystajcie z usług naturalnych lodziarni. A jeżeli wolelibyście ich uniknąć, sprawdźcie, jak można przygotować pyszne i proste lody domowe.


Przepis na zdrowe i smaczne orzeźwienie


Nasze receptury domowych lodów są tak łatwe i szybkie, że zaskakują wszystkich swoją prostotą. Nie potrzeba tu żadnych specjalnych sprzętów (z wyjątkiem miksera i zamrażalnika) ani szczególnych umiejętności.


Przygotowując domowe lody, warto pamiętać, że głównym ich składnikiem jest… powietrze. To dzięki niemu deser ten zyskuje charakterystyczną kremowość i puszystość. W każdym z prezentowanych niżej przepisów zdradzamy, jak zadbać o to, by domowe lody takie właśnie były.


A którą recepturę wybrać? To już zależy od Was. Jeśli nie spożywacie produktów pochodzenia zwierzęcego (lub nie chce Wam się iść do sklepu po śmietankę lub jajka), wybierzcie lody wegańskie. Mając ochotę na odrobinę magii, nie tylko smakowej, ale i kulinarnej, skorzystajcie z przepisu na puszyste lody owocowe. Decydując się na sorbet, otrzymujecie deser o kremowej, delikatnej konsystencji i smaku, który lubicie najbardziej.


Zatem – do dzieła!


Tekst ukazał się w:

Joga - magazyn dobrej energii, Sierpień 2019 (str. 68-71), Domowe lody.


Poniżej znajdziecie 3 przepisy na domowe lody, a jeśli chcecie zobaczyć pozostałe receptury, zapraszamy TUTAJ.


Lody wegańskie czekoladowe

Składniki

na 400 ml lodów, prawie połowa standardowego pudełka


400 ml mleka kokosowego zrobionego samodzielnie lub mleka kokosowego w puszce

należy użyć mleka kokosowego, które stało w lodówce przez co najmniej 4 h

150 g nerkowców

25 g kakao

100 g daktyli suszonych zmiksowanych na pastę

Wykonanie

  1. Stałą część mleka kokosowego (1) (śmietankę) zamrozić.

  2. Wodę z mleka kokosowego zmiksować z nerkowcami i daktylami.

  3. Oddzielnie zmiksować zamrożoną śmietankę.

  4. Połączyć obie masy, dodać kakao i zmiksować jeszcze przez chwilę. Nie blendować zbyt długo, ponieważ lody wyjdą wtedy bardziej twarde.

  5. Zamrozić. Można przemieszać masę 3-4 razy, co godzinę.

Wskazówki

(1) dobrze schłodzone mleko kokosowe rozdziela się na część bardziej tłustą, która zastyga do postaci stałej i mniej tłustą, prawie przezroczystą - płynną część



Puszyste lody owocowe

Składniki

150 g mrożonych owoców

40 g miodu

1 białko

Wykonanie

  1. Owoce i miód umieścić w porządnym blenderze kielichowym i zmiksować do uzyskania gładkiej masy.

  2. Dodać białko i dokładnie wymieszać.

  3. Ubijać masę na wysokich obrotach miksera (tak jak się ubija białka) do momentu, kiedy podwoi swoją objętość (mikserowi o wysokiej mocy zajmuje to około 2-3 minut).

  4. Włożyć do zamrażalnika na całą noc. Można je przechowywać do kilku tygodni.


Sorbet owocowy

Składniki

150 g mrożonych owoców

40 g miodu

Wykonanie

  1. Owoce i miód umieścić w porządnym blenderze kielichowym i zmiksować do uzyskania gładkiej masy.

  2. Najlepiej podawać od razu.


0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page