top of page

Pierogi ruskie



Tym razem nie mamy dla Was żadnego odkrywczego przepisu, ot zwykłe pierogi ruskie. Znane i powszechnie lubiane. Ale czy każdy potrafi zrobić je tak, żeby wspominać ich smak nawet po kilku dniach? No właśnie okazuje się, że nie. My naszą recepturę opracowaliśmy metodą prób i błędów. Dzisiaj dzielimy się nią z Wami :)


Sekret tkwi w delikatnym i miękkim cieście, które dosłownie rozpływa się w ustach. Nadzienie oczywiście też ma znaczenie, ale zazwyczaj problem pojawia się już na etapie ciasta. Pamiętam, jak lepiłam z Mamą setki (o ile nie tysiące) pierogów przed Wigilią. Mama zawsze powtarzała, że do mąki trzeba dodać wrzątku i koniecznie ciasto ma być bez jajka. No i miała rację ;)



W naszej kuchni zamiast mąki pszennej używamy orkiszowej. Orkisz zalicza się do grupy dawnych odmian pszenicy (warto wspomnieć także samopszę i płaskurkę), które nie poddają się genetycznej modyfikacji. Dzięki temu ziarno orkiszu jest zdecydowanie bardziej wartościowe niż pszenicy. Mąka orkiszowa bardzo dobrze zastępuję mąkę pszenną, więc osoby nie posiadające uczulenia na gluten, śmiało mogą dodawać orkisz do wypieków i dań.


No dobrze, ale czy takie pierogi ruskie to nie jest ciężkostrawne danie? Okazuje się, że wcale nie! Wystarczy zadbać o odpowiednie wykonanie. Cebulkę można oczywiście przygotować w tradycyjny sposób, z dużą ilością tłuszczu, jednak my zachęcamy do wersji fit :) Cebulkę należy osolić i następnie wrzucić na rozgrzaną patelnię z odrobiną masła klarowanego. Gwarantujemy, że nadzienie okaże się równie, a może nawet bardziej smaczne niż tradycyjne!


Na zakończenie dodam tylko, że przepis ten został odkopany z listy "do opublikowania". Nie wiedzieć czemu, zapomnieliśmy o nim... Nadchodzący za kilka godzin grudzień to dobry moment na taki przepis. Może na Święta przygotujecie pierogi właśnie z tego przepisu? Mogą być z kapustą i grzybami, nie mamy nic przeciwko :)



PRZEPIS W WERSJI PDF ZNAJDZIECIE TUTAJ.


Składniki

Na 45 pierogów


Ciasto:

1,5 szklanki mąki orkiszowej typ 1850

3/4 szklanki wrzątku

3/4 łyżki masła klarowanego


Nadzienie:

0,5 kg ziemniaków

3 średnie cebule, 300 g

sól

½ łyżeczki masła klarowanego


0,5 kg białego sera twarogowego

1 łyżeczka pieprzu

½ łyżeczki soli


Wykonanie


  1. Ziemniaki pokroić w kostkę i ugotować.

  2. W międzyczasie pokroić cebulę w kostkę i zeszklić na rozgrzanej patelni z dodatkiem masła klarowanego.

  3. Ziemniaki zblendować, dodać do nich ser i wymieszać.

  4. Do masy dodać cebulę, sól i pieprz. Nadzienie gotowe :)

  5. Mąkę połączyć z masłem i zaparzyć wrzątkiem. Wymieszać i krótko zagnieść gładkie ciasto. Odłożyć na 15 minut.

  6. Lepić pierogi, cienko rozwałkowując ciasto. Wrzucać do wrzącej wody i gotować 2-3 minuty od wypłynięcia. Wykładać na talerz (w jednej warstwie) i pozostawiać do wystudzenia. Dzięki temu się nie skleją.




Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page