Przychodzi czasem taki dzień, że człowiek chce coś zmienić.
Wstajesz rano, wyciągasz z lodówki mleko, a z szafki – płatki owsiane – i myślisz sobie: „Co ja właściwie wyprawiam ze swoim życiem?” I nagle pojawia się w twojej głowie myśl: „A gdyby tak… Nie, nie, to zbyt odważne… Ale może jednak?”
Twój wzrok mimowolnie znowu wędruje do szafki i zatrzymuje się na płatkach… ryżowych. I wtedy już wiesz, że nadszedł moment zmiany.
Z odwagą, której nigdy byś u siebie nie podejrzewał chowasz płatki owsiane i rozrywasz torebkę z ryżowymi. Kilka z nich wysypuje się na kuchenny blat, ale to nic. Masz już cel i do niego zmierzasz. Wsypujesz trochę płatków do gotującego się mleka i zanim się obejrzysz, zajadasz się pyszną ryżanką.
Ma ona smak, który posiadają jedynie nowo próbowane dania. Smak przygody. A ty masz poczucie, że twoje życie zmieniło się na dobre.
Powiem Wam coś o płatkach ryżowych: mają bardzo niewiele wspólnego z ryżem. Ich smak jest przyjemnie słodki (choć spodziewalibyśmy się raczej mdłej papki bez smaku). A gotują się dużo krócej niż owsiane. Są wyjątkowo lekkostrawne i zawierają zaskakująco dużo białka – jak na produkty zbożowe, rzecz jasna. Są bogate w żelazo i węglowodany złożone, dzięki czemu dają uczucie sytości na dłużej. No i są bezglutenowe.
Najlepsze jest jednak to, że gotuje się je tak łatwo. Wystarczy je wrzucić do gorącego mleka lub wody i przez kilka minut podgrzewać. A jeśli nie macie czasu na stanie przy kuchence i mieszanie dania, wystarczy, że wsypiecie płatki do miski i zalejecie wrzątkiem lub gorącym mlekiem. Po 10 minutach będą doskonałe. Jedna rada: nie rozgotowujcie ich zanadto, żeby nie przypominały kleiku dla niemowląt. W całości smakują dużo lepiej.
To co? Gotowi na przygodę?
Może w kolejnym tygodniu odważymy się nawet na płatki teff? Zobaczymy.
Smacznego!
Asia i Michał
PRZEPIS W WERSJI PDF ZNAJDZIECIE TUTAJ.
Składniki
na 1 porcję
Numery przy składnikach odwołują do dodatkowych informacji, pozwalających wybrać właściwe produkty.
200 ml mleka (krowiego(1), roślinnego (2)) lub wody
50 g płatków ryżowych, około 5 czubatych łyżek
ulubione owoce (np. garść borówek, ½ jabłka, kilka śliwek, gruszka) - polecamy sezonowe owoce
ulubione dodatki (np. kruszone ziarno kakaowca, podprażony słonecznik, posiekane orzechy)
Wykonanie
Mleko wlać do garnka. Dodać płatki ryżowe i wymieszać.
Zagotować na dużym ogniu, mieszając kilka razy, żeby się nie przypaliło.
Następnie zmniejszyć ogień i gotować (pod przykryciem) do wchłonięcia całego płynu (ok. 5 minut). Czasami zamieszać od dna, żeby zapobiec przypaleniu.
Podawać od razu z ulubionymi owocami oraz dodatkami.
Wskazówki
(1) mleko krowie: krowie mleko warto wybrać uważnie; najlepsze byłoby mleko prosto od krowy, ale jeśli nie możecie go dostać, uważajcie na mleko sklepowe; na pewno odpada mleko UHT, które jest oczyszczone ze wszystkich składników odżywczych; jednak również mleko w butelce (pasteryzowane w niskiej temperaturze i mikrofiltrowane) różni się pod względem smaku i wartości; my polecamy mleko Strzałkowskie – naszym zdaniem najbardziej zbliżone do prawdziwego mleka
(2) mleko roślinne: niestety, mleko roślinne kupowane w sklepach nie ma absolutnie nic wspólnego ze zdrowiem ze względu na liczne dodatki o trudnym do przewidzenia wpływie na ludzki organizm, a także to, że są sprzedawane w opakowaniach wydzielających szkodliwe substancje (może te najdroższe produkty są lepsze jakościowo, ale wątpię, żeby były nieszkodliwe); jeśli chcecie mieć naprawdę zdrowe (i smaczne) mleko roślinne, można bardzo łatwo zrobić je samodzielnie – przepis podajemy tutaj
P.S. Jeśli zastanawiacie się, które płatki ryżowe wybrać, możemy Wam śmiało polecić te od BioPlanet.
Commentaires