top of page

Truskawkowa moc



Jest w nich coś niesłychanie pociągającego. Czy lubimy je za smakowitą czerwoną świeżość? Może kuszą nas, bo przez większą część roku są niedostępne? A może cenimy je za to, że stanowią początek sezonu pełnego ciepła i słodkich owoców?


Mowa oczywiście o truskawkach, pierwszych owocach przełomu wiosny i lata. Z naszego tekstu dowiecie się, dlaczego czekamy na nie z tak wielką tęsknotą, jak wyglądała ich dzika młodość oraz w jaki sposób dokonywać zakupów, by cieszyć się pełnią smaku i wartości odżywczych. Na koniec powiemy, co zrobić, gdy ciągle chcemy korzystać z dobrodziejstwa truskawek, ale po pierwszej ekscytacji znudziło nam się już jedzenie świeżych owoców.


Czy warto jeść truskawki?


Natura wyposażyła truskawki nie tylko w znakomity smak, barwę i konsystencję, ale również w wartości odżywcze, które sprzyjają naszemu zdrowiu. Bogactwo składników odżywczych czyni te owoce doskonałymi dla osób cierpiących na anemię. Truskawki cechują się wysoką zawartości witamin A, C, E oraz niacyny, a także minerałów takich jak wapń, potas, fosfor i magnez. Dzięki temu owoce te wykazują właściwości przeciwnowotworowe, wspierające odporność, zdrowie kości, skóry i układu nerwowego.


I to nie koniec dobrodziejstwa truskawek. Zawierają one również flawonoidy, wspierające redukcję poziomu cholesterolu i obniżające tym samym ryzyko zawału serca. Truskawki są owocami odpowiednimi dla cukrzyków i osób odchudzających się. Niski indeks glikemiczny oraz obecność fruktozy (która metabolizowana jest bez udziału insuliny) pozwalają uniknąć dużych wahań apetytu i poziomu hormonów. Bogactwo błonnika i pektyn wspiera pracę jelit, a kwasy organiczne przyspieszają przemianę materii.


Duża zawartość składników odżywczych powinna zostać doceniona, jednak nie sprawia, że możemy uczynić truskawki jedynym elementem swojej diety. Jako owoce, cechują się one dosyć dużą zawartością cukru. Poza tym, możliwość korzystnego oddziaływania na zdrowie jest warunkowana współdziałaniem wartości odżywczych truskawek i innych produktów. Dlatego dbajmy o to, by codzienne posiłki były zbilansowane.



Dzika młodość truskawek


Niewielu zdziwi pewnie fakt, że truskawka jest udomowioną kuzynką poziomki (co ciekawe, obydwie, jako jedyne owoce, wykształcają nasiona na zewnątrz, zamiast wewnątrz). Ta, która dziś grzecznie spoczywa na straganach i czeka na kupujących, przeżywała swoją szaloną młodość w dzikich ostępach… Ameryki Południowej.


Poziomki były znane w Europie prawdopodobnie od czasów, gdy ludzie zaczęli zbierać leśne owoce i wykorzystywać je jako pożywienie. Jednak przez długi czas nie posiadały one swojego udomowionego odpowiednika. Aż w końcu, na początku XVIII wieku, żołnierze Ludwika XIV przebywający na terenie dzisiejszego Chile odkryli poziomki o dużo większych rozmiarach niż te, które można było znaleźć w Europie. Sadzonki tej rośliny przywieziono do Francji, gdzie poprzez skrzyżowanie jej z wirginijską odmianą poziomki, uzyskano dzisiejszą truskawkę!


Walory tego owocu sprawiły, że bardzo szybko zaczęto uprawiać go niemal na całym świecie. Jednak pełnię smaku, aromatu i wartości odżywczych osiąga on w strefie klimatu umiarkowanego, w tym w Polsce.


Truskawki na straganie


A czym kierować się, by móc w pełni korzystać z wszystkich wspaniałych zalet tych czerwonych owoców? Przede wszystkim, warto zadbać o to, by kupować truskawki pochodzące z Polski. Jak już wspomnieliśmy, w naszej strefie klimatycznej ich uprawa przynosi najlepsze rezultaty. Co więcej, transportowanie truskawek setki kilometrów (np. z Grecji, Hiszpanii czy Turcji), zmniejsza ich walory smakowe i odżywcze. Łatwo rozpoznać pochodzenie owoców. Truskawki z Polski są mniejsze i nieco jaśniejsze (mają czerwoną, a nie bordową barwę). Ponadto, na początku sezonu owoce zagraniczne będą zazwyczaj dużo tańsze niż krajowe. Wynika to z faktu, że plony tych ostatnich są mniejsze z powodu majowych chłodów.


Z naszych doświadczeń wynika, że najsmaczniejsze są truskawki średnie i małe (wielkością przypominające wyrośnięte poziomki) – cechują się one wyjątkową słodyczą i aromatem. Owoce zerwane w odpowiednim momencie są twarde i suche oraz posiadają szypułki. Brak tych ostatnich sprawia, że truskawki szybko nasiąkają wodą i stają się mniej smaczne. Warto nabywać je w dniach poprzedzanych przez dłuższy pogodny okres, ponieważ duża ilość słońca napełnia owoce wspaniałym smakiem, kolorem i zapachem.


Jeśli mamy taką możliwość, kupujmy truskawki z upraw ekologicznych. Nie zawierają one pestycydów, którymi omawiany owoc jest zazwyczaj mocno zanieczyszczony. Już trzeci rok z rzędu truskawki znalazły się na pierwszym miejscu rankingu owoców i warzyw najbardziej podatnych na wchłanianie środków ochrony roślin (tzw. Parszywa dwunastka Environmental Working Group).


Co zrobić, gdy znudzą nam się pierwsze truskawki?


Dla tych, którym świeże owoce nieco się przejadły, mamy urozmaicenie w postaci wspaniałych przepisów. Koktajl jaglany jest swego rodzaju antidotum antynowotworowym, ze względu na bogactwo przeciwutleniaczy zawartych w kaszy i truskawkach. Budyń truskawkowy zachwyci Was aksamitną konsystencją i dużą dawką energii – jest wspaniałą przekąską w każdym momencie dnia. A jeśli lubicie orzeźwiające desery, spróbujcie naszych lodów truskawkowych. Są lepsze niż niejedne lody naturalne, a ich wielką przewagą jest to, że nie zawierają ani grama cukru.


A jeśli jesteście zwolennikami niestandardowych rozwiązań, skorzystajcie z wartości odżywczych zawartych w… truskawkowych liściach. Medycyna naturalna ceni w szczególności napar i odwar z zielonych części rośliny. Pierwszy z nich pomaga przy problemach z biegunką, a drugi – łagodzi objawy kamicy nerkowej. Z kolei, proszek z suszonych liści stosuje się przy niewielkich poparzeniach.


Tekst ukazał się w:

Joga - magazyn dobrej energii, Lipiec 2019, (str. 62-65), Charyzmatyczne truskawki.



Koktajl truskawkowy

Składniki

na 1 porcję

50 g kaszy jaglanej

10 g wiórków kokosowych

100 ml mleka roślinnego (lub krowiego)

150 ml wody

250 g truskawek + ew. 50 g ananasa

20 g daktyli

100 ml mleka (bądź więcej jeśli koktajl ma być mniej gęsty)

100 ml wody

Wykonanie

  1. Kaszę ugotować z wiórkami, mlekiem i wodą (łącznie 250 ml płynu) do wchłonięcia płynu

  2. Do ugotowanej kaszy dodać pozostałe składniki.

  3. Zmiksować na gładką masę.

Budyń jaglany truskawkowy


Składniki

na 1 porcję

100 g truskawek

60 g kaszy jaglanej

10 g wiórków kokosowych

15 g daktyli

200 ml mleka (krowiego lub roślinnego) lub wody

Wykonanie

  1. Truskawki zmiksować na gładką masę.

  2. Oddzielnie zmielić na proszek kaszę, wiórki i daktyle.

  3. Proszek wymieszać z połową mleka/wody.

  4. Resztę mleka/wody zagotować, dodać mieszankę mleka z proszkiem oraz zmiksowane truskawki. Gotować na małym ogniu do zgęstnienia około 5-10 minut.

Lody truskawkowe

Składniki

na ok. 750 ml lodów

1 jajko

50 g miodu

150 g mrożonych truskawek

200 ml śmietany 30%

Wykonanie

  1. Żółtko ubić porządnie z miodem – aż będzie miało prawie biały kolor.

  2. Owoce zmiksować na gładką masę. Dodać białko i ubijać, aż masa stanie się puszysta (około 1-2 minuty; jeśli macie mikser o słabszej mocy, należy przedłużyć czas ubijania).

  3. Śmietankę ubić na sztywno.

  4. Wszystkie masy wymieszać i zamrozić.


0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Elegancko i ze smakiem

Domowa czekolada

Subskrypcja

Jeśli maile od nas nie trafiają do Ciebie, sprawdź w SPAMie lub zakładce Oferty
 

Desery bez wyrzutów sumienia

Chia z ganatem

Copyright © 2024. All rights reserved.

bottom of page