top of page

Zdrowa szarlotka



Szarlotkowy aromat to dla mnie zapach spokojnego rodzinnego domu. Ten cynamonowo-jabłkowy smak zawsze przywołuje we mnie wspomnienie sobotnich jesiennych popołudni, kiedy za oknem szalał zimny wiatr, a w ciepłym domku Mama uczyła mnie, jak zagniatać kruche ciasto i robić kruszonkę. Tarliśmy na zmianę słodko-winne jabłka, przyprawiając je aromatycznym cynamonem. Potem już tylko nie mogliśmy się doczekać, aż ciasto wreszcie się upiecze.


„Nie próbuj gorącego, bo będzie cię bolał brzuch!” – mówiła Mama groźnym tonem, ale wszyscy wiedzieliśmy, że sama podkrada kawałki jeszcze ciepłej kruszonki, gdy nikt nie patrzy. No bo jak tu się oprzeć temu aromatowi i pięknemu widokowi świeżo upieczonego ciasta? Zwłaszcza TAKIEGO ciasta.



Dzisiaj proponujemy Wam zdrową wersję szarlotki, bo sami wiecie, że tradycyjny polski przepis nie grzeszy dobrym wpływem na ludzki organizm. Biała pszenna mąka (modyfikowana genetycznie i oczyszczona ze wszystkich wartości odżywczych pszenica ze szkodliwym glutenem), cukier, masło (które powyżej 110 st. C rozkłada się do szkodliwych tłuszczów trans), cukier wanilinowy (wytwarzany z kału pewnych zwierząt i chemicznie przetwarzany aromat). Mam mówić dalej? Wolałbym nie.


Ale dzisiaj mamy propozycję dla miłośników szarlotki, którzy chcą zachować zdrowie i życiową energię, a jednocześnie doświadczać przyjemności związanych z niewinnym łasowaniem. Jeśli na samą myśl o kruchym cieście przykrytym kołderką jabłkowego nadzienia o cynamonowym aromacie nie dostaliście ślinotoku, może zachęci Was stwierdzenie, że to ciasto wprost rozpływa się w ustach. Nawet Asia, która kiedyś nie przepadała za szarlotką i umieściła ją na jednym z ostatnich miejsc na swojej liście ulubionych deserów, uwielbia ten wypiek. Zdarza się, że sama nalega na zrobienie tego ciasta.


Korzystajcie z czasu jabłek, jednego z naszych najwspanialszych polskich owoców i już dzisiaj wypróbujcie przepis na zdrową i prostą szarlotkę :).



PRZEPIS W WERSJI PDF ZNAJDZIECIE TUTAJ.


Składniki

na formę o wymiarach 13x20 cm

Numery przy składnikach odwołują do dodatkowych informacji, pozwalających wybrać właściwe produkty.


Ciasto:

200 g mąki owsianej (1)

150 g mąki ryżowej

½ łyżeczki sody

1 łyżeczka cynamonu


75 g zimnego masła klarowanego (2)


25 g jogurtu

2 jajka (3)


Masa jabłkowa:

0,75 - 1 kg słodkich jabłek (4)

cynamon do smaku


Kruszonka:

30 g wiórków kokosowych (5)

50 g jabłek, zmiksowanych na gładką masę

60 g mąki owsianej (1)

szczypta cynamonu


Wykonanie


  1. Piekarnik nagrzać na 180 st. C (tryb góra-dół, bez termoobiegu).

  2. Mąkę, sodę i cynamon dokładnie wymieszać.

  3. Dodać masło klarowane i zmiksować lub posiekać nożem.

  4. Dodać jogurt i jajka, bardzo krótko zagnieść plastyczne ciasto. Konsystencją powinno przypominać zwykłe kruche, więc w razie potrzeby dodać mąkę owsianą. Odłożyć 1/5 ciasta, a pozostałą część wyłożyć do formy i wstawić do lodówki – do schłodzenia.

  5. W międzyczasie przygotować jabłka: pokroić w kostkę i dodać cynamon. Można je lekko podgotować w garnku z niewielką ilością wody.

  6. Przygotować kruszonkę: zagnieść pozostawioną część ciasta, wiórki, zmiksowane jabłko oraz mąkę owsianą i cynamon.

  7. Wyłożyć na ciasto owoce, posypać kruszonką i piec 40-45 minut (do zrumienienia).


Wskazówki


(1) mąka owsiana: można ją zrobić tanio i szybko, mieląc połączone otręby owsiane (ok. 50%) i płatki owsiane (ok. 50%), np. 50 g otrębów owsianych i 50 g płatków owsianych


(2) masło klarowane: najlepiej zrobić je samemu (przepis znajdziecie tutaj); produkty dostępne w sklepie mają kontakt z plastikowym opakowaniem i mogą być „ulepszone” na każdym etapie produkcji; więcej o tłuszczach piszemy tutaj


(3) jajka: warto zadbać o to, by jajko pochodziło z dobrego źródła (najlepiej od znajomej gospodyni, u której kury chodzą sobie "luzem" i karmione są tradycyjnie, a nie gotową paszą; jeśli jednak nie macie dostępu do takich jajek, poszukajcie takich z "0" na pieczątce; żółtko jajka, zgodnie z nazwą, powinno być żółte, a nie pomarańczowe)


(4) jabłka: więcej o wyborze jabłek do wypieków piszemy w tym poście


(5) wiórki kokosowe: kupując wiórki kokosowe warto zwrócić uwagę na skład produktu; bardzo często dodaje się do nich dwutlenek siarki lub inne konserwanty; i nie mówcie, że nie macie pieniędzy na produkty bio - czasami produkty najdroższe zawierają szkodliwe dodatki, a te tańsze są w porządku - w przypadku bakalii płaci się głównie za markę; warto zwrócić uwagę, czy wiórki są duże i soczyste, czy też mają konsystencję miału węglowego – te drugie to raczej odpadki w procesie produkcji, które mają dużo gorszy smak i prawie nie posiadają aromatu kokosa




0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page