top of page

Fasolka szparagowa w sosie pomidorowym



Ostatnio jest to jedno z naszych ulubionych połączeń smakowych i kolorystycznych.


A pomysł na to danie stworzył się właściwie sam. Asia wypatrzyła fasolkę na naszym ulubionym rynku, a ja pomyślałem, że ładnie wyglądałaby w towarzystwie czerwieni.


I nie pomyliłem się tym razem :)



W ten właśnie sposób wykorzystaliśmy moment, gdy na rynku już są dobre pomidory i jednocześnie można kupić przyzwoitą fasolkę szparagową. To niby zwykłe danie znacząco zwiększy Waszą przyjemność związaną z obiadem.


Zwłaszcza, że jest niebywale proste – to w końcu potrawa jednogarnkowa. Tak, tak, my też uwielbiamy, gdy po przygotowaniu obiadu, mamy do pozmywania tylko jeden garnek, deskę do krojenia i dwa talerze :)


Wtedy ćwiczenie z uważności codziennych obowiązków staje się łatwiejsze. Można chociażby cieszyć się zapachami, które unoszą się w kuchni w czasie gotowania. Wśród nich najpiękniejszy dla nas jest aromat świeżych ziół, oregano i bazylii, które w trakcie krojenia przywodzą na myśl łąkę, a po połączeniu z pomidorami budzą wspomnienie wakacji we Włoszech.


Jeśli chcecie poczuć ten klimat, kupcie trochę fasolki i dobre, dojrzałe już pomidory. W zupie pięknie puszczą sok i zrobią z Waszego dania coś, czemu żaden z domowników nie będzie w stanie się oprzeć.


Smacznego lata Wam życzymy :)



PRZEPIS W WERSJI PDF ZNAJDZIECIE TUTAJ.


Składniki

na 2 porcje

Numery przy składnikach odwołują do dodatkowych informacji, pozwalających wybrać właściwe produkty.


1 litr wody


2 duże garści fasolki szparagowej (1) , 300 g

1 marchewka (1), 100 g


2 cebule (1), 150 g

kilka ząbków czosnku (1)

½ łyżeczki oregano lub kilka gałązek świeżego

1 łyżeczka czosnku niedźwiedziego

¼ łyżeczki mielonego pieprzu czarnego

¼ łyżeczki majeranku

¼ łyżeczki lubczyku


½ łyżeczki soli (2) lub 1 łyżka domowej bazy warzywnej (3)


kilka gałązek natki pietruszki


250 ml domowego przecieru pomidorowego lub ekologicznej passaty pomidorowej lub 3 dojrzałe pomidory (1)


Wykonanie

  1. Wodę zagotować i wrzucić do niej posiekane: marchewkę i fasolkę. Gotować przez co najmniej 1 minutę.

  2. Dodać posiekaną cebulę, posiekany czosnek, suszone oregano (jeśli używamy świeżego, to na razie je zostawiamy), czosnek niedźwiedzi, majeranek, lubczyk oraz czarny pieprz. Gotować przez co najmniej 1 minutę.

  3. Dodać sól lub bazę warzywną. Gotować przez co najmniej 1 minutę.

  4. Dodać posiekaną natkę pietruszki i pomidory, jeśli ich używamy. Gotować przez co najmniej 1 minutę.

  5. Dodać przecier pomidorowy, jeśli używamy jego zamiast pomidorów. Dodajemy posiekane świeże oregano, jeśli nie dodaliśmy suszonego.

  6. Zagotować, zmniejszyć ogień do minimum i gotować przez 20 minut lub do momentu, aż warzywa będą miękkie.


Wskazówki


(1) warzywa: im lepsza będzie jakość składników, tym danie okaże się smaczniejsze; warto zadbać o warzywa i kasze bio lub od znajomego rolnika


(2) sól: my używamy soli himalajskiej, ale możecie użyć innej zdrowej soli – podobno stosunkowo mało szkodliwa jest również kłodawska; należy unikać soli jodowanej z dwóch powodów: (1) jod dodaje się w drodze chemicznych procesów, (2) nadmiar jodu wpływa niekorzystnie na układ hormonalny (m.in. może stać się przyczyną zapalenia tarczycy)


(3) baza warzywna: po zapoznaniu się ze składem sklepowych kostek rosołowych, przestaliśmy ich używać (np. glutaminian sodu, który powoduje zmiany w układzie nerwowym, aromaty będące przyczyną raka itp.) zrezygnowaliśmy z nich na zawsze; przepis na domową kostkę rosołową znajdziecie tutaj; taka pasta jest dużo zdrowsza niż produkty sklepowe i na pewno dużo lepiej pasuje do wszystkich naturalnych produktów takich jak warzywa i ziołowe przyprawy



0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page